Baikal lebka – užitečné vlastnosti

10/08/2018 | By admin | Filed in: Zdraví.

>

Baikal lebka je vytrvalá bylina 15-50 cm vysoká s úzkými listy a modré nebo fialové květy shromážděné ve štětce. Dlouhý tlustý kořen na zlomu má žlutou barvu. Skullcap kvete v červnu – červenci. Rostou v Transbaikalii, na Dálném východě a v Mongolsku.

Pro léčebné účely se používá letecká část rostliny a kořeny. Vzhledem k tomu, že přírodní zdroje lebky jsou rychle sníženy (uvedené v červené knize), je možné je shromažďovat na stejném místě ne častěji než jednou za deset let.

Baikal lebka z nepaměti se používá v čínské, tibetské, mongolské a daleké východní lidové medicíně jako tonika, sedativum, febrifugální, expektorant, choleretikum a hypotenzní látka. Sedacími bacilovitými bacilkami překonávaly matky a valeriány.
 
Zlepšuje spánek, uklidňuje nervový systém, pomáhá s únavou, bolesti hlavy, má omlazující účinek, zvyšuje účinnost.
 
Jeho léčebná síla se používá při revmatismu, poruchách nervového systému, epilepsii, nespavosti, plicních onemocněních, hypertenzi, palpitacích, stejně jako v toxikóze během těhotenství, premenstruačního syndromu a menopauzy.
 
V Číně je kořen lebky kůže součástí masti pro hojení ran. Moderní vědecké studie potvrdily příznivý účinek lebky na játra a žlučové cesty, stejně jako jeho antialergická, antibakteriální, antisklerotická a protinádorová aktivita.

Tags: , , ,

Leave a Reply