Dieta kojenaDieta dr. Jean-Michel Cohen je aktivní zájem. Francouzský odborník v oblasti výživy prokázal, že můžete zhubnout bez toho, abyste se vyčerpali silnými omezeními.

Informace o stravování

Cohen kritizoval dukanovou dietu a dokázal, že je nebezpečný pro zdraví (pro kterého byl předvolán k soudu a obhájil svůj názor tam – Ducan nedokázal vyvrátit argumenty Cohena). Jean-Michel Cohen sám (francouzský dietetik) pracuje na nadváze a účincích potravin na lidské tělo již více než 30 let. Jedna z jeho teorií byla dokonce oceněna Řádu za zásluhy. Lékař napsal několik knih – byly přeloženy do různých jazyků a vždy se zajímaly.

Cohen je praktický lékař. Radí lidem s obezitou (včetně on-line). Na svých webových stránkách poskytuje individuální rady ohledně přípravy stravy. Vzhledem k tomu, že se lékař vždy snažil pomoci co nejvíce lidí, vytvořil on-line program, který pomáhá zhubnout. Zpočátku existovala pouze ve francouzštině (program byl vydán v roce 2007). Po 6 letech se objevila anglická verze. Podle průzkumů program využil přibližně 500 000 lidí. Nezanedbatelným zájmem je metoda korekce hmotnosti prezentovaná v knize. Tak jaká je strava dr. Cohena?

Zásady stravování a nutriční doporučení

Pařížská strava, prezentovaná v Cohenově knize, se vyznačuje optimální rovnováhou živin. Je založen na řadě zásad.

• princip interaktivity nebo dialogu

Autor stravy navrhuje, jak se učit, jak regulovat vaše stravovací chování. Neměli byste upravovat tělo na dietu. Výživový plán by měl být vypracován nezávisle, s přihlédnutím k vašim vlastním potřebám a preferencím (je důležité sledovat optimální příjem kalorií)

• Správný poměr bílkovin, sacharidů, tuků

Autor strava trvá na rovnováze živin a také upozorňuje na to, že pocity hladu by neměly být. Cohen se domnívá, že při zpracování potravin je uvolněna energie, což přispívá ke snížení hmotnosti. V tomto případě přejídání není za to. Cohen navrhuje věnovat pozornost zelenině a ovoce – nesou minimální množství kalorií, ale dokonale vyplňují žaludek.

• Zachování obvyklých zásad výživy

Cohen navrhuje opustit radikální změnu ve stravě.

• Řízení procesu snižování hmotnosti

Cohen navrhuje pravidelné vážení a měření pasu a boků. Získaná data by měla být zapsána do deníku – to umožní zachovat “morálku”.

• “Oprávněná” porušení

Potraviny je potřeba si užívat (neměli byste se zcela vzdát vaší oblíbené pokrmy – čas od času se musíte dopřát).

• Režim a pravidla výživy

Potřebujete jíst, aniž byste je rozptýlili cizími akcemi (čtení, sledování televize a jiné “potečky” u večeře jsou vyloučeny).

Je důležité dodržovat režim (“outsiders” snacks jsou zakázány). Chcete-li omezit počet porcí, měli byste si vzít malé nádobí. Během dne doporučuje Cohen pít dostatečné množství ne-uhličité vody. Je lepší připravit jídlo sami – polotovary by měly být vyloučeny. Cohenova kniha obsahuje mnoho užitečných receptů.

Nabídka vzorku

• Snídaně: teplý nápoj s náhradou cukru nebo pomerančovým džusem, stejně jako 30 g chlebového obilí, 10 g másla, 125 ml nízkotučného jogurtu
• Oběd: reďkovkový salát, 100 g špaget, část lilku s tuňákem, meloun (cca 300 g buničiny)
• Večeře: 150 g okurky a rajčatového salátu s nízkotučným jogurtovým dresinkem, 100 g vařeného masa, 250 g dušené zeleniny (zelené fazole a mrkev), 125 ml nízkotučného jogurtu a půl grapefruitu
• Občerstvení: čerstvé ovoce a zelenina

Dobrá strava

Proč je Cohenova strava tak lákavá? Tato metoda vám umožňuje jíst různými způsoby – neexistují žádné těžké omezení (čas od času je povoleno i alkohol a rychlé občerstvení). Menu lze provést zcela nezávisle. Dieta neporušuje metabolismus, nezvyšuje hladinu cholesterolu, poskytuje dlouhodobé výsledky (hmotnost není zpravidla vrácena).

Recenze

Dieta navržená Cohenem je nejpozitívnějšími recenzemi. Neexistují žádné přísné omezení, poměr jakéhokoli prvku se neomezuje (je zapotřebí pouze kalorický obsah).


Selena Gomezová se rozloučila s The Weeknd Ksenia Sobchak a Maxim Vitorgan na pokraji rozvodu

Leave a Reply